Oyun Parkları İçin Güvenli Kullanım Alanları

Çocuk oyun parkları, Çocuk oyun alanları için başlıca dikkat edilmesi gereken başlıca kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;

1-)Montajı tamamlanan çocuk oyun parklarında, çocukların eğlenme esnasında ailelerin çocuklarını rahatça görebileceği açılar olmalıdır.

2-)Çocuk oyun parkları içerisinde bulunan materyaller asla ve asla keskin olmamalıdır. Sivri yerler veya kaynakdan dolayı oluşan ele zarar verecek şekilde imalat hataları da olmamalıdır. Oyun alanında geçişler esnasında çocukların ellerinin kollarının hiçbir yere takılmayacak veya ellerinin kollarının sıkışmayacak bir şekilde kurulumun olmasına da dikkat edilmelidir.

Çocuk oyun parklarında en çok dikkat edilmesi gereken madde

3-)Çocuk oyun parklarında en çok gözden kaçan bir madde de vida uçlarıdır. Bazen uzun vidaların kullanılması ile dış tarafa sarkan, çıkıntı yapan vida uçları genellikle çocukların ve ebeveynlerinin en çok rahatsız oldukları tarafdır. Bu tarz konunun olmaması için vida  boylarının iyi ayarlanması ve baş tarafları içinde muhakkak vida gizleme kullanılması lazım.

4-)Diğer en çok takılan ve dikkat edilmesi gereken yerde zeminin düz ve pürüssüz olmasıdır. Çocuklar park içerisindeki koşuşturma esnasında yerdeki cisimlere takılıp düşebiliyorlar. Bu yüzden zeminde herhangi bir büyük yabancı cisimlerin olmaması lazım. Biz imalatçılar olarak zeminler için her zaman kauçuk zemin kaplamasını tavsiye ediyoruz.Böylelikle daha güvenli ve yumuşak bir zeminde eğlencenin hazı artırılabilir.

5-)Çocuk oyun parklarının ekipmanlarından olan kaydırak, merdiven ve salıncaklar için kurulum yapılırken bu materyallerin önünden ve arkalarından en az 100 cm boşluk bırakılmalıdır. Çünkü çocuklar sadece o alanda oyun parkını kullanarak eğlenmeyip kendi aralarında koşarak da eğlenebiliyorlar. O yüzden bu koşuşturmalar esnasında oyun parkını kullanan çocuklar ile çarpışmamaları için kesinlikle bu ölçüyü tavsiye ediyoruz.

6-)Kurulan oyun parkında merdivenlerin ve platformların kesinlikle korkuluklu olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde güvenlik açısından büyük sıkıntılar çıkabilmektedir.

7-)Salıncak ara mesafesine de dikkat etmek gerekiyor. 2 salıncaklı bir set için iki ayağın arasının        300 cm bir aralığa ihtiyacı vardır. 2 salıncağın birbirinden uzaklığıda 75 cm civarında olmalıdır.

8-)Çocuk oyun parkları her ne kadar uzun yıllar dayanıklı ürünler olsada belirli zamanlar sonra değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Eskiyen, zedelenen, kırılan vb. parçaların hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Güvenliği riske atacak faktörler her zaman incelenmelidir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir