Oturma Bankları İle Bahçelerinizi Şenlendirin

Oturma bankları

genel anlamda park ve bahçeleri çağrıştırsa da artık her alanda rahatlıkla kullanılmaktadır. Bankalar, kamu kurum ve kuruluşları, okullar gibi bir çok yerde neredeyse zorunluluk haline gelmektedir. Kurumlarda ve bankalarda, işlemler kısa olsa da bazen yoğun bir sıradan kaynaklı uzun süre beklemek zorunda kalınıyor ve bu süreçte oturma bankları dinlenmek açısından yardıma yetişiyor.

Oturma bankları; ahşap, metal, alüminyum, çelik gibi farklı malzemelerden yapılabilir. Metal kısımlar değişik hava koşullarına uyum sağlaması için elektrostatik boya ile boyanırken; ahşap kısımlar çürüme, kurtlanma ya da böceklenmeye karşı koruma sağlayan emprenyeli olarak üretilmektedir.

Ladin, çam, kayın,… gibi ağaçlar, dış etkilere karşı dayanıklılığın arttırılması için emprenye maddesi kullanılarak güçlendirilir. ‘’Tanalith’’ gibi yeni nesil Emprenye maddeler kullanılarak, bankların metal kısmında korozyonların oluşması engellenirken; ahşap kısımlar içinde çürümeye karşı dayanıklılık sağlanmaktadır.

Oturma Banklarının Özellikleri

Oturma bankları dayanıklılık ve gerekli koruma için bazı özelliklere sahip olmak zorundadır. Buna yönelik ‘’ Oturma Bankları Teknik Şartnamesi’’ dikkate alınarak, dış mekanlarda kullanılacak bankların üretilmesi herhangi bir sorun yaşamamak adına önemlidir.

 • Oturma banklarına ait ayaklar alüminyum döküm, oturma yüzeyi ahşap konstrüksiyon olmalıdır.
 • Oturma kısmı 4×8 cm ebatlarında çam keresteden imal edilmelidir.
 • Ahşap için dış ortama yönelik koruma sağlama amaçlı, özel ahşap koruyucu maddeler kullanılır veya ‘’Tanaleit-e’’ adı verilen madde ile vakum emprenye işlemini uygulanabilir. Fakat bilinmesi gereken vakumlama işlemi sonrasında ortaya çıkan renk yeşildir.
 • Döküm ayaklar elektrostatik fırın boya ile boyanarak, dayanıklılık artırılmalıdır. Aynı zamanda yere montaj sırasında ayaklar üzerine pabuçlar kullanılmalıdır.
 • Tüm oturma bankı için kullanılan bağlantı elemanları galvaniz kaplanmalıdır.

Yukarıda belirtilen kurallara uygun olarak üretilen bir oturma bankının dış ortama karşı dayanıklılık süresi 10 yıl gibi uzun bir süre olmaktadır.

Oturma Banklarının Modelleri

Oturma bankları için farklı özelliklere sahip birden fazla çeşit bulunmaktadır. Oturma bankları için en çok tercih edilen modellerden bazıları;

 • Döküm oturma bankı
 • Büküm oturma bankı
 • Ahşap oturma bankı
 • Paslanmaz oturma bankı
 • Bahçe oturma bankı
 • Metal oturma bankı olarak sayılabilir.

Firmamız tarafından üretilen farklı modellerdeki oturma banklarının ahşap kısımlarından emprenyeli çam ağacı kullanılmaktadır. Dış mekan kullanıma dayanıklı ve uygun olarak üretilen oturma bankları 1. Sınıf kalite olarak, müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir