Kamelya Nedir?

Kamelya ya da farklı adları ile kameriye, çardak,… açık alanlarda serinlemek ya da vakit geçirmek amacıyla yapılan ahşap ya da demir malzemelerin kullanımı ile üretilen basit bir yapıdır. Bulunduğu mekana göre kare, dikdörtgen, altıgen ya da sekizgen gibi farklı geometrik şekillerde yapılabilmektedir. Üstleri kapalı olan ve genellikle oturma grupları ile dekorasyonu yapılan kamelyaların bazen bir giriş kapısı olabileceği gibi, bütün yüzleri veya birkaç yüzü açık olabilir. Kamelya modellerimizi incelemek ve ”kamelya fiyatları” hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Kamelyaların Genel Özellikleri

Kamelya, güneşten korunmak ya da dinlenmek, keyif yapmak, yemek yemek gibi farklı amaçlarla yapılan ve farklı özelliklere sahip yapılardır. Genel olarak kamelyalarda bulunan özellikler:

  • Kullanım amaçlarından dolayı üstleri kapalı olarak inşa edilmektedir.
  • Ev ya da site bahçesi, parklar gibi açık ve toplu yaşam alanlarına yapılır.
  • Ağaç yani ahşap olarak ya da demirden yapılır.
  • Genellikle kenarlarında korkuluklar bulunur.
  • Tek katlı olması daha çok tercih edilir. (İki katlı kamelyalarda istenilirse yapılmaktadır.)
  • Yapıldığı alana ve çevreye estetik bir görünüm kazandırır.

Dayanıklı Kamelya Nasıl Olmalıdır?

Kamelyanın dayanıklı olması isteniyorsa kullanım alanına ve ortamına göre, kamelya için uygun malzeme seçimi yapılmalıdır ki kamelya da daha çok ahşap malzemesinin kullanılması tercih edilir. Ahşap kamelyanın yapımında çam ağacı kullanılır ve tercih edilme nedeni emprenyeli olmasıdır. Çünkü emprenyeli ahşaplarda kurtlanma, çürüme ya da böceklenme gibi olumsuzluklar yaşanmaz.

Ağaçlar için gerekli koruma sağlandığından dolayı uzun zaman kullanılabilir. Bakım ihtiyacı duymaz. Yalnız beyaz kamelya en çok tercih edilen kamelya rengi olup; yılda bir kez boyatılarak ilk gün ki görünümünü koruyabilir.

Ahşap kamelyanın tercih edilme oranı yüksek olsa bile, metal kamelyalarda fazlaca tercih edilmektedir. Metal ürünler elektrostatik fırın boya ile boyanarak, dış mekanda kullanıldığı için dayanıklı hale getirilir.

Bahçe, park, iş yeri gibi dış mekanlara estetik bir hava katan kamelyalar, stres atmak ve dinlenmek için; istenilen malzeme ya da modelde, farklı renklerde firmamız tarafından yapılmaktadır. Detaylı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçmeniz yeterlidir.Türkiyenin her tarafına uygun nakliye fiyatlarımız ile hizmetinizdeyiz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir