Kamelya Modelleri ve Çeşitleri

Kamelya, dilimizde farklı şekillerde de telaffuz edilebilmektedir. Başta  ingilizce dilinden gelen gazebo olmak üzere,  kameriye ve çardak diye de adlandırılmaktadır. Modern şehirlerimizin artık olmazsa olmazı haline gelen kamelya sehirlerimiz de parklarımızın, bahçelerimizin ve dinlenme alanlarımızın vazgeçilmezi olmuştur. Ülkemizde daha çok dinlenme ve piknik tarzı amaçlar için kullanılmaktadır.

Özellikle büyük parklarda hafta sonu gezileri için gidilen mekanlar da mangal yapmak için çokça tercih edilmektedir.  Kamelya tür olarak 2 farklı tür de imal edilebilmektedir. Bunlar metal kamelya ve ahşap kamelyadır. Her iki kamelya turundede  urunler standart olarak içi oturaklı, çift çatılı olarak imal edilmektedir. Isteğe göre farklı sekillerdede imal edilebilmektedir. Çatı kısımları için lambri tercih edilmektedir ki bu üründe emprenyelidir ve dış mekan kullanımına uygundur . Ardından lambri üzeri şıngıl uygulaması yapılmaktadır. Burda da iki farklı renk seçeneği mevcuttur . Bunlar yeşil ve kırmızıdır. En çok tercih edilen şıngıl rengi ise yeşildir.

Öncelikle en çok tercih edilen kamelya türü olan ahşap kamelyadan bahsedelim; ahşap kamelya, metal kamelyaya göre daha estetik bir görünüme sahip olmakta olup ülkemizde daha çok imalatında çam ağacı tercih edilmektedir. Tercih edilen çam ağacı 1. sınıf emprenyelidir. Ahşap kamelyada iki farklı emprenye renk seçeneği vardır.  Bunlar yeşil ve kahverengidir. En çok tercih edilen ve tavsiye ettiğimiz emprenye renk seçeneği yeşildir. Yeşil emprenyenin kahverengi emprenyeye göre ahşabı koruma özelliği daha fazladır. Ahşap kamelya özellikle piknik alanlarında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Doğa ile iç içe olması piknik alanlarındaki ahşap kamelya tercihi ile ormanların ve doğanın uyumlu olması bu ürünü tercih sebebi kilmaktadir. Ahşap kamelya da kullanılan ürünler 10×10 ahşaplar ve 5×5 ahşaplar sıklıkla kullanılmaktadır.  Metal kamelyadan da biraz bahsedelim ki; ahşap kamelyaya oranla her ne kadar daha az tercih edilsede yinede göze değer bir tercih edilme oranı vardır. Çokça renk seçeneği bulunmakta olup istenilen her renge elektrostatik fırın boya ile boyanabilmektedir. En çok tercih edilen boya rengi ise yeşil ve siyahtır.  Hem ahşap kamelya hemde metal kamelya dış mekan etkenlerine karşı oldukça dayanıklıdır. Yaz sıcaklarına ve kış soğuklarına karşı kendini koruyabilmektedir. En çok tercih edilen modeller 3×3 altıgen ve 4×4 sekizgen modellerdir. Farklı geometrik desenlerde de kare ve dikdörtgen olarak da imal edilebilmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir