Çöp Kovası ve Çeşitleri Nelerdir?

Dış Mekan Çöp kovaları kullanılacak mekanın özelliklerine, kullanım amacına göre, büyüklüğüne göre farklı özelliklerde ve büyüklükte olmaktadır.

Kategorilere ayrılmış olan çöp kovalarında, kullanım amacına uygun olarak sensörlü, pedallı, itilebilir kapaklı gibi farklı kapak özellikleri mevcuttur. Özellikle çöp kovasına elle temas etmek istemeyen kişiler için sensörlü modeller oldukça kullanışlı olmaktadır.

Kategoriler içerisinde farklı malzemelerle ve farklı şekillerde açılan kapaklara sahip, farklı hacme sahip modellere sahip çok farklı çöp kovaları vardır. Ev için dekoratif görünüme sahip olanlardan, iş ve ofislerde, park ve bahçelerde, hastaneler ve laboratuarlarda tıbbi atık toplama amacıyla kullanılabilen fonksiyonel modeller söz konusudur.

 Atık Ünite Kategorileri

Çöp kovaları her alanda ihtiyaç duyulan malzemelerdir. Ev, iş yerleri ve ofisler, restoranlar, hastaneler, fabrikalar, okullar, park ve bahçeler,… gibi her yerde farklı model ve özellikte çöp kovaları kullanılmaktadır. Çöp kovası seçerken en önemli nokta kullanım alanına uygun olması ve çöp kutusunun sağlıklı malzemeden yapılmış olmasıdır. Çöp kovaları kullanım alanlarına göre 4 farklı kategoriye ayrılmaktadır.

  • Dış mekan ve bahçe çöp kovaları
  • İç mekan çöp kutuları
  • Geri dönüşüm kutuları ve konteyner
  • Metal ve plastik çöp konteynere olarak kullanım alanlarına göre sınıflandırılmaktadır.

Bunların dışında döner kapaklı çöp kovaları, pedallı çöp kovaları, endüstriyel çöp kovaları ve ofis tipi çöp kovaları olarak da kullanım alanına ya da özelliklerine göre sınıflandırma yapılmaktadır.

Çöp Kovasını Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İhtiyaca uygun olarak alınan ve dikkatli bir kullanım ile çöp kovası uzun yıllar kullanılabilir.Dış Mekan Çöp kovası alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, nerede ve niçin kullanılacağına göre tercih yapılmasıdır. Örneğin gıda atıkları için çöp kovası tercih ederken kesinlikle kapaklı olmasına hatta pedallı olmasına dikkat edilmesi gerekirken, ambalaj ya da kağıt gibi kullan at ürünler için çöp kovası tercih edilirken açık ağızlı ve delikli çöp kovaları tercih edilmelidir. Bunların dışında çöp kovası alırken;

  • Kullanışlı ve sağlam olmasına,
  • Zararlı maddeleri içermemesine,
  • Ortamla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Dış mekan çöp kovaları hakkında daha detaylı bilgiler almak için lütfen bizler ile irtibata geçiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir