Ahşap Kamelya Yapılırken Farklı Model Tavsiyeleri

Ahşap Kamelya,  bahçe ya da verandaya kurabilir. Fakat bahçeyi güzelleştirmek adına yapılan kamelyaların yapımında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Kamelyaların yapımı için farklı öneriler:

  • Sütunlu Kamelya: Kamelya yapımında sütunlar kullanılabilir. Bunun için ahşap PVC ya da beton kullanarak 4 tane sütun yaparak kamelya yapımına devam edilebilir. Sütunlar mimari olarak bahçeye farklı bir hava katarken, geleneksel bir bahçe dekoruna ile keyif köşesi oluşturulabilir.
  • Kafes Şeklinde Kamelya: Oldukça popüler olan kafes kamelyalar, kirişler ahşap kafesler ya da ahşap direklerle yapılabilir. Kamelyanın üstü ve yanları kafes modeli ile kaplanabilir. Kafeslerin uzun ömürlü olması için kızılağaç kullanılması tavsiye edilir. Sadece genel dekorasyona uyum sağlaması için kafesler boyanabilir ya da verniklenebilir.
  • Kemerli Kamelya: Kamelya kapatmak için düz sütunlar yerine, kemerli bir yapı kullanılır. Kamelyanın görünümü kubbe şeklinde olur. Bu da yüksekliği arttırdığı için ayrı bir ferahlık verir. Kemer için demir, kızılağaç ya da çelik kullanılabilir. Aynı zamanda su geçirmez kemerler de satılmaktadır. Rustik bir havanın bahçede esmesi isteniyorsa kemerli kamelya tercih edilmelidir.
  • Japon Tarzı Çardak: Bahçede Asya’dan esintilere sahip olunmak istenirse Japon kültüründen esinlenebilir. Sütunlar sedir ağacı ya da kızılağaç yapılarak; verniklenir ya da kırmızı renge boyanır. Kamelya bahçenin merkezi haline gelir. Kamelya çiçekler ile çim arasına kurulursa, bahçeye çekicilik katar.

Ahşap Kamelyalar Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ahşap kamelya yapılırken bazı noktalara dikkat edilmesi, hem bahçeye farklı bir güzellik katarken hem de uygun fiyata şık bir kamelyaya sahip olunabilir.

  • Kamelya geri dönüştürülmüş plastikle yapılarak boyama ihtiyacı ortadan kaldırılabilir. Geri dönüştürülmüş malzemelerle yapılmış kamelyalar, uzun ömürlü olur ve paslanma söz konusu olmaz.
  • Metal kontrüksiyon kullanılarak da kamelya yapılabilir. Fakat inşaat demiri paslanır, bakır ise mavi, yeşil ve kahverengi renkleri alacaktır. Bu neden pik demir kullanılması gerekir. Açı ya da kemer oluşumunda da pik demir kullanılabilir. Çünkü pik demir, istenilen şekle sokulabilir.
  • Bambu ya da esneyen ağaçlar yetiştirilip bunlar birbirine bağlanarak da canlı malzeme ile kamelya oluşturulabilir. Birbirine bağlanan dallar ya da bambular kamelya şeklini alacaktır.
  • Ahşap Kamelya yaparken patikalardan faydalanmak güzel bir çevre oluşmasına neden olacaktır. Bu patikalar çim ya da çiçeklerle kaplanabilir. Hatta sarmaşıklar kullanılarak, patikalar kapatılabilir.Ahşap Kamelya hakkında daha detaylı bilgiler almak için lütfen bizler ile irtibata geçiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir