Ahşap Çocuk Parkı

Ahşap çocuk parkı, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük eğlence araçlarından bir tanesi ahşap çocuk parklarıdır. Uzunca yıllar dış mekan kullanım şartlarına uygun olarak kullanılabilen ürün olan bu parklar çocukların en büyük eğlence araçlarıdır. Peki neden sıkça kullanılır ve tercih edilir bu parklar biraz bunlardan bahsedelim;  parkların ücretsiz oluşu toplu kullanım alanlarında ve yaşam alanlarına yakın oluşu sebebi ile çokca tercih edilmektedir.

Bu etkenleri daha da çoğaltabiliriz lakin şimdilik yeterlidir. Ahşap çocuk oyun parklarının özelliklerinden bahsedelim. Tıpkı metal oyun parklarında olduğu gibi ahşap oyun parklarında da birbirinden fazla türde çokca çeşitde imalat yapılabilmektedir. Başlıcaları; klasik ahşap çocuk parkları, tren temalı ahşap çocuk parkları, gemi temalı çocuk parkları gibi çokca çeşit oyun parkı türü bulunmaktadır. Başlıca içerisinde bulunan materyaller ise kaydırak, salıncak ve tahteravallidir.

Ahşap Oyun Parkları Dayanıklı mıdır?

Ahşap oyun parkları dış mekanda yıllarca dayanıklıdırlar. Bunda en büyük etken ise ahşabın emprenyeli olmasıdır. Emprenye maddesinin özelliklerinden bahsetmek gerekirse; emprenye ahşabın içerisinde vakum basınç  yöntemi ile veya daldırma yöntemi ile kimyasal ilacın ahşabın içerisine işlediğinde ahşabı korumaktadır. Kurtlanma, böceklenme ve çürümeye karşı ağacı korumaktadır. Hatta mevsimsel şartlarda da ahşabı korumaktadır. Misal verecek olursak sonbahar da yağan yağmurlardan etkilenmez. Kışın yağan karlardan da etkilenmemektedir. Yazın sıcak havasında hafif kılcal çatlamalar olmaktadır. Ama ahşap asla çok derin bir şekilde çatlamaz. Eğer öyle bir durum olursa firma yetkilileri ile iritbata geçip ahşabın değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Bazen rengarenk olarak da bu ahşaplar boyanmaktadır.

Su bazlı ahşap boya ile boyanan ahşaplar yine aynı emprenyeli ahşaplar gibi dışarıdaki etkenlere karşı kendini koruyabilmektedir. Ahşap çocuk parklarında kullanılan plastik aksamlardan da biraz bahsedelim. Bu plastik aksamlar polietilen hammaddeden imal edilmektedir. Polietilen maddeden imal edilebilen bu ürünler kaydıraklar ve salıncaklar kışın ve yazın mevsimsel şartlardan hiçbir şekilde etkilenmemekte olup uzun yıllar dış mekan kullanımlarına son derece dayanıklıdırlar. Zincirlerden de biraz bahsedecek olursak zincirlerde galvanizli imal edilmekte ve tercih edilmekte olup dışarıdaki etkenlere karşı son derece dayanıklıdırlar.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir